britishtheatre.
Open navigation
PjäserBiljettsläpp pågår

The Oresteia

Tillgängligt nufrån£36.88

Officiella biljetter · Säker betalning · Mobila e-biljetter · Support dygnet runt

Om föreställningen

<h2>Om The Oresteia på Bridge Theatre</h2><p>En av de äldsta och mest kraftfulla berättelserna i västerländsk dramatik anländer till Bridge Theatre i en djärv, samtida produktion som skalar bort myten till dess råaste mänskliga beståndsdelar. The Oresteia tar den förbannade blodlinjen i hjärtat av Aischylos trilogi och placerar den i en igenkännligt modern värld, där arvet av ärftligt våld och hunger efter rättvisa krockar med förödande kraft. Detta är inget museiföremål; det är ett visceralt, angeläget teaterstycke som talar direkt till nutiden.</p><h2>Historien</h2><p>I centrum av The Oresteia finns en familj som inte kan fly från det som kommit före. Generationer av förräderi, mord och vedergällning har satt sina spår, och när dramat utspelar sig fördjupar varje hämndsakt bara såret. Makten skiftar mellan karaktärer som omväxlande är förövare och offer, och det moraliska landskapet blir alltmer svårnavigerat. Vad som börjar som en berättelse om krig och hemkomst förvandlas snabbt till ett förhör av rättvisan i sig: vem har rätten att straffa, och vad händer när straffet blir oskiljaktigt från det brott det söker besvara?</p><p>Produktionen hämtar inspiration från hela vidden av Aischylos ursprungliga vision samtidigt som den hittar ny känslomässig terräng i sin samtida miljö. Resultatet är en berättelse som känns på en gång urgammal och slående omedelbar, med teman om skuld, sorg och ansvar som klingar länge efter den sista scenen.</p><h2>Produktionen</h2><p>Regisserad med karakteristisk uppfinningsrikedom och intensitet, för denna uppsättning av The Oresteia en distinkt teatral intelligens till Bridge Theatres flexibla föreställningsutrymme. Regi vägrar att mjuka upp mytens mörkare kanter, utan använder dem istället för att belysa våldskretsloppen som löper genom familjer och samhällen alike. Förvänta dig slående visuellt berättande, en tight dramatisk båge och föreställningar som kräver full uppmärksamhet från det allra första ögonblicket.</p><p>Ensemblen roterar regelbundet, vilket säkerställer att varje spelperiod tillför ny energi och tolkning till dessa krävande roller. Ensemble-ansatsen passar materialet väl, och kören ges äkta dramatisk tyngd snarare än att behandlas som blott spektakel.</p><h2>Om Bridge Theatre</h2><p>Bridge Theatre öppnade 2017 och har snabbt etablerat sig som en av Londons mest spännande och ambitiösa producerande scener. Beläget nära Tower Bridge på South Bank är det byggt för flexibel scenografi, vilket gör det möjligt för produktioner att konfigurera utrymmet på sätt som traditionella teatrar inte kan. Den anpassningsförmågan gör det till ett idealiskt hem för ett verk som är lika formellt djärvt som The Oresteia, där relationen mellan publik och handling är en del av den teatrala upplevelsen i sig.</p><h2>Varför se The Oresteia</h2><p>Grekisk tragedi har bestått i två och ett halvt årtusende eftersom dess centrala frågor - om skuld, straff, öde och möjligheten till förnyelse - aldrig slutar vara relevanta. Denna produktion förtjänar sin plats i den traditionen samtidigt som den vägrar att begränsas av den. Oavsett om du möter Oresteia för första gången eller återvänder till en berättelse du känner väl, erbjuder denna uppsättning något genuint avslöjande. Det är den sorts teater som stannar kvar hos dig och väcker eftertanke om rättvisa och skuld på sätt som sträcker sig långt bortom salongen.</p><p>Biljetter från <strong>£36.88</strong>. Se tillgänglighet på <a href='https://tickadoo.com'>tickadoo</a>, byggt av grundarna till London Theatre Direct.</p><h2>Bokningsinformation</h2><p>The Oresteia spelas på Bridge Theatre, London. Biljetter finns tillgängliga i ett brett prisintervall, med start från <strong>£36.88</strong>. Som en begränsad produktion förväntas efterfrågan vara hög; tidig bokning rekommenderas starkt. Se tillgänglighet och säkra dina platser på <a href='https://tickadoo.com'>tickadoo</a>.</p>

Om The Oresteia på Bridge Theatre

En av de äldsta och mest kraftfulla berättelserna i västerländsk dramatik anländer till Bridge Theatre i en djärv, samtida produktion som skalar bort myten till dess råaste mänskliga beståndsdelar. The Oresteia tar den förbannade blodlinjen i hjärtat av Aischylos trilogi och placerar den i en igenkännligt modern värld, där arvet av ärftligt våld och hunger efter rättvisa krockar med förödande kraft. Detta är inget museiföremål; det är ett visceralt, angeläget teaterstycke som talar direkt till nutiden.

Historien

I centrum av The Oresteia finns en familj som inte kan fly från det som kommit före. Generationer av förräderi, mord och vedergällning har satt sina spår, och när dramat utspelar sig fördjupar varje hämndsakt bara såret. Makten skiftar mellan karaktärer som omväxlande är förövare och offer, och det moraliska landskapet blir alltmer svårnavigerat. Vad som börjar som en berättelse om krig och hemkomst förvandlas snabbt till ett förhör av rättvisan i sig: vem har rätten att straffa, och vad händer när straffet blir oskiljaktigt från det brott det söker besvara?

Produktionen hämtar inspiration från hela vidden av Aischylos ursprungliga vision samtidigt som den hittar ny känslomässig terräng i sin samtida miljö. Resultatet är en berättelse som känns på en gång urgammal och slående omedelbar, med teman om skuld, sorg och ansvar som klingar länge efter den sista scenen.

Produktionen

Regisserad med karakteristisk uppfinningsrikedom och intensitet, för denna uppsättning av The Oresteia en distinkt teatral intelligens till Bridge Theatres flexibla föreställningsutrymme. Regi vägrar att mjuka upp mytens mörkare kanter, utan använder dem istället för att belysa våldskretsloppen som löper genom familjer och samhällen alike. Förvänta dig slående visuellt berättande, en tight dramatisk båge och föreställningar som kräver full uppmärksamhet från det allra första ögonblicket.

Ensemblen roterar regelbundet, vilket säkerställer att varje spelperiod tillför ny energi och tolkning till dessa krävande roller. Ensemble-ansatsen passar materialet väl, och kören ges äkta dramatisk tyngd snarare än att behandlas som blott spektakel.

Om Bridge Theatre

Bridge Theatre öppnade 2017 och har snabbt etablerat sig som en av Londons mest spännande och ambitiösa producerande scener. Beläget nära Tower Bridge på South Bank är det byggt för flexibel scenografi, vilket gör det möjligt för produktioner att konfigurera utrymmet på sätt som traditionella teatrar inte kan. Den anpassningsförmågan gör det till ett idealiskt hem för ett verk som är lika formellt djärvt som The Oresteia, där relationen mellan publik och handling är en del av den teatrala upplevelsen i sig.

Varför se The Oresteia

Grekisk tragedi har bestått i två och ett halvt årtusende eftersom dess centrala frågor - om skuld, straff, öde och möjligheten till förnyelse - aldrig slutar vara relevanta. Denna produktion förtjänar sin plats i den traditionen samtidigt som den vägrar att begränsas av den. Oavsett om du möter Oresteia för första gången eller återvänder till en berättelse du känner väl, erbjuder denna uppsättning något genuint avslöjande. Det är den sorts teater som stannar kvar hos dig och väcker eftertanke om rättvisa och skuld på sätt som sträcker sig långt bortom salongen.

Biljetter från £36.88. Se tillgänglighet på tickadoo, byggt av grundarna till London Theatre Direct.

Bokningsinformation

The Oresteia spelas på Bridge Theatre, London. Biljetter finns tillgängliga i ett brett prisintervall, med start från £36.88. Som en begränsad produktion förväntas efterfrågan vara hög; tidig bokning rekommenderas starkt. Se tillgänglighet och säkra dina platser på tickadoo.

Vanliga frågor

Vad handlar The Oresteia om?

The Oresteia är en samtida tolkning av Aischylos antika grekiska trilogi, som följer en familj fångad i en cykel av våld och vedergällning. Produktionen utforskar teman om rättvisa, skuld, makt och konsekvenserna av ärvt oförrätter, mot en modern bakgrund som gör myten angeläget relevant.

Var spelas The Oresteia?

The Oresteia sätts upp på Bridge Theatre i London, beläget nära Tower Bridge på South Bank. Lokalen är specialbyggd för flexibel scenografi och är en av huvudstadens ledande producerande teatrar.

Hur mycket kostar biljetter till The Oresteia?

Biljetter till The Oresteia på Bridge Theatre kostar från £36.88. Priserna varierar beroende på plats och föreställningsdatum. Se full tillgänglighet på tickadoo.

Vilka är med i The Oresteia?

Ensemblen roterar regelbundet under spelperioden och tillför nya tolkningar till produktionens krävande roller. För den mest aktuella ensembleinformationen, se föreställningslistan på tickadoo.

Passar The Oresteia för publik som inte känner till grekisk tragedi?

Ja. Även om produktionen är förankrad i ett av den klassiska dramaturgins stora verk har den gestaltats i en samtida miljö som gör den fullt tillgänglig för publik utan förkunskaper om grekisk tragedi. Berättandet är tydligt, omedelbart och känslomässigt gripande från första stund.

Hur bokar jag biljetter till The Oresteia?

Du kan se tillgänglighet och boka biljetter till The Oresteia på Bridge Theatre via tickadoo, byggt av grundarna till London Theatre Direct. Eftersom det är en begränsad produktion rekommenderas tidig bokning för att undvika besvikelse.

Avbokningsvillkor. These tickets cannot be cancelled or rescheduled.

Teater

Bridge Theatre

3 Potters Fields Park London, SE1 2SG

Visa teatern
Tunnelbana

London Bridge (Northern and Jubilee lines)

Buss

Bus routes 42, 78 and 343 stop at ‘Tower Bridge’ London Bridge Station: 47, 343 or 381 or from Tower Hill Station: 42 or 78 and alight at stop ‘Tower Bridge/City Hall’

Bridge Theatre seating plan

Du kanske också gillar

Visa alla

Relaterade artiklar

Dela

från £36.88

The Oresteia